Panelák - pravdivý príbeh


Ľuďom zdražie teplo, môžu ich potešiť preplatky

01.12.2012 18:24

„Dôvodom zvyšovania fixnej zložky ceny tepla je menšie množstvo objednávok na odoberanie tepla,“ zdôvodnil šéf teplárenského zväzu Miroslav Obšivaný a dodal, že objednávky tepla poklesli priemerne o 7 percent.

www.pravda.sk

 

Odberatelia na celom Slovensku totiž hromadne zatepľujú svoje bytovky a nastavujú vykurovacie systémy, vďaka čomu odoberajú menšie množstvo energie. Teplárom však neklesajú pevné náklady na výrobu tepla, medzi ktoré patria napríklad odpisy majetku či mzdové náklady, a tak ich musia rozpočítať na menšie množstvo dodaného tepla.

Na rozpočte rodiny žijúcej v bežnom nezateplenom paneláku s ročnými poplatkami za teplo a teplú úžitkovú vodu okolo tisíc eur sa takéto zdraženie prejaví zvýšením mesačných preddavkov takmer o dve eurá.

Karty by mohli ešte zamiešať poplatky za distribúciu plynu, ktoré stanovuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Hovorca úradu Miroslav Lupták sa k ich zmene včera nevyjadril. Úrad by ich však mal predstaviť dnes.

Teplo sa zdražovalo aj na začiatku roku 2012. Náklady pre rodiny sa zvýšili o tri až šesť percent. Hlavný dôvod rastu ceny však spočíval v zvyšovaní cien za zemný plyn, ktoré sa premietlo do zdražovania variabilných nákladov.

Podobná situácia by sa tento rok nemala zopakovať. „Zazmluvnené ceny plynu, uhlia či drevnej štiepky sú v súčasnosti na podobnej úrovni ako vlani,“ prezradil člen predstavenstva teplárenského zväzu Ivan Ďudák. Jedným z dôvodov je fakt, že teplári začali tendrovať svojich dodávateľov. „V súčasnosti môžeme vyrokovať také podmienky, o akých sa nám ešte nedávno ani nesnívalo,“ dodal Ďudák.

Teplári teoreticky mohli počas roka 2012 znížiť ceny, keď domácim odberateľom zlacnel plyn o viac ako päť percent, lebo ruský Gazprom dal viacerým veľkým odberateľom dodatočnú zľavu na zemný plyn. Miroslav Obšivaný však tvrdí, že to možné nebolo, lebo podľa neho nemohli dodávatelia tepla vstupovať do uzavretých a platných zmlúv. Šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík však v minulosti tento argument dôrazne odmietal.

Holjenčík tiež teplárov nabádal, aby plyn začali nakupovať aj za hranicami Slovenska, napríklad na medzinárodnej energetickej burze. Vo vyhláške regulačného úradu je tiež zahrnutá aj možnosť odoberania paliva od viacerých dodávateľov.

„Cena za dodávku plynu na výrobu tepla určeného pre domácnosť obsahuje náklady na nákup plynu dodávateľa plynu pre výrobcov tepla na odvodené z celkových plánovaných nákladov na nákup plynu, vyplývajúce zo všetkých zmlúv o nákupe plynu, zohľadňujúce aj krátkodobé zmluvy v obchodných miestach v Európskej únii,“ píše sa vo vyhláške o stanovovaní cien. Ani jedna teplárenská spoločnosť však túto možnosť nevyužila.

„Našim odberateľom musíme zaručiť, že im dodáme požadované množstvo tepla. Takúto bezpečnosť by sme v prípade odoberania z burzy nedokázali zaručiť,“ argumentuje Ivan Ďudák.

Dobrou správou pre domácnosti pripojené na centrálne rozvody tepla je, že po skončení roka by mali dostať preplatky. Teploty prakticky počas celej jesene totiž boli nadštandardne vysoké.

„Náklady na odber tepla v roku 2012 budú nižšie o desať až pätnásť percent,“ spresňuje Obšivaný. Tieto údaje by ešte mohol zmeniť príliš chladný december.

Teplári však varujú, že v budúcnosti by mohli pevné náklady na odber tepla stúpať viac ako v súčasnosti. Rozvody v niektorých mestách či obciach totiž budú musieť zhltnúť desiatky miliónov eur, pretože zastarávajú a tak bude potrebné rekonštruovať ich. V súčasnosti však na tento účel nie je možné čerpať podporu z fondov Európskej únie. Okrem toho sa čoraz viac sprísňujú limity na vypúšťanie škodlivín do ovzdušia, pričom náklady na kúpu špeciálnych filtrovacích zariadení vstupujú aj do vzorca na výpočet cien pre domácnosti.

V rokoch 2009 a 2010 teplári dodávky pre domácnosti zlacňovali. Niektoré teplárne znižovali cenu aj na úkor svojho zisku, pretože prvá Ficova vláda považovala ceny energií za svoju prioritu. Po voľbách sa však situácia zmenila a v januári 2011 si domácnosti začali za teplo priplácať. Pre záchranný balíček vlády Ivety Radičovej i z dôvodu zvyšovania cien plynu vtedy náklady pre domácnosti narástli asi o šesť percent. Štvorčlenná rodina v paneláku, ktorá z teplárne odoberá teplú úžitkovú vodu i teplo na vykurovanie, si po zdražení priplatila mesačne približne o 4,7 eura. Podobné zdraženie nastalo aj o rok neskôr.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
 
 

—————

Späť